Термінологія для сервісу "Інвестиції" в розрізі облігацій

Запитання

Яка основна термінологія по розділу "Інвестиції" в розрізі купівлі облігацій? Що таке "облігації"? Що таке "ОВДП"? Що таке "купон"?

Відповідь

Що таке "військові облігації" (ОВДП)?

Це окремі випуски облігацій внутрішньої державної позики від Міністерства фінансів України, що випускаються під час воєнного стану. Гроші від покупки таких облігацій використовуються на забезпечення потреб ЗСУ та безперебійне забезпечення фінансових потреб держави в умовах воєнного стану.

Що таке "дисконтна облігація"?

Це тип облігації, що продається за ціною нижче номіналу, але погашається (виплачується клієнту) саме по номінальній вартості. Процентів (купонів) подібна облігація не передбачає. Наприклад, ви  купили облігацію за 907 грн, а при погашенні отримали 1 000 грн. Ваш дохід = номінал - витрати на купівлю (тобто, 1 000 - 907 = 93 грн).

Що таке "процентна (купонна) облігація"?

Це тип облігації, за якою власнику облігації не тільки номінальна вартість при погашенні виплачується, але і регулярні проценти (купон). Наприклад, ви купили облігацію за 1 002 грн, впродовж терміну дії облігації щокварталу отримуєте проценти 25 грн, а при погашенні отримаєте номінал 1 000 грн. Ваш дохід = (проценти + номінал) - витрати на купівлю (тобто, (25+25+25+25+1 000) - 1 002 = 98 грн).

Що таке "купон"?

Це проценти по облігації. Це історична назва, що прижилась ще від часів коли облігації випускались в паперовому вигляді, і власники облігації приходили отримувати свої відсотки відривавши купон від облігації.

Що таке "купонний період"?

Це періодичність виплати процентів, вона залежить від конкретного випуску облігацій. Найчастіше це виплати щокварталу або щопівроку.

Що таке "погашення облігації"?

Це виплата номінальної вартості облігації та доходу по ній у строки, передбачені умовами випуску (емісії) облігацій (тобто після закінчення строку дії облігації).

Що таке "кваліфікований та некваліфікований інвестор"?

Під час першої купівлі цінних паперів, заповнюється опитувальник для визначення класифікації клієнта, за результатами якого визначається категорія кваліфікований або некваліфікований інвестор. Заповнення цього опитувальника є вимогою Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки". 

В чому різниця між "кваліфікованим та некваліфікованим інвестором"?

Для кваліфікованих інвесторів може бути доступний широкий спектр інвестиційних інструментів (більш ризикованих). Такі інвестори можуть самостійно приймати рішення щодо інвестування та брати на себе пов’язані з цим ризики (наприклад, якщо інвестування буде невдалим і клієнт втратить гроші).

В Sense SuperApp немає таких ризикових фінансових активів для купівлі, тому кожному клієнту надається статус "Некваліфікований інвестор", але його можна змінити, за бажанням.

Чи можна стати "кваліфікованим інвестором"?

Так, відповідно до умов Генерального договору клієнт може бути віднесеним до категорії "Кваліфікований інвестор" у разі дотримання вимог та надання документів, а також потребує періодичних звернень до відділення банку відповідно до вимог законодавства. 
Документи, які потрібно підписати, щоб стати кваліфікованим інвестором, можна переглянути у п.3.1, 3.2 Генерального договору.

Після підписання потрібних документів у відділенні, можна здійснювати угоди:
▪ через відділення банку — як кваліфікований інвестор;
▪ через застосунок Sense SuperApp — як некваліфікований інвестор.

Що таке SIM та YTM?

SIM — проста дохідність. Відносна величина, що характеризує дохід за облігацією, за якою не передбачені проміжні виплати між датою придбання та датою погашення такої облігації. Ця величина обчислюється за формулою:
22.png
P — ціна облігації;
D — дохідність;
CFi — виплата за облігацією в момент i в майбутньому;
tT – t0 — кількість днів між поточною датою та датою останньої виплати;
T — кількість виплат за облігацією в майбутньому.

YTM (прибутковість до погашення) — дохідність до погашення. Відносна величина, що характеризує дохід за облігацією, за якою передбачені проміжні виплати між датою придбання та датою погашення такої облігації. Ця величина обчислюється як корінь такого рівняння:
23.png

P — ціна облігації;
D — дохідність, %;
CFi — виплата за облігацією в момент i в майбутньому;
ti – t0 — кількість днів між поточною датою та датою i-ої виплати;
T — кількість виплат за облігацією в майбутньому.

 

 

Чи була ця стаття корисною?
94 з 107 вважають статтю корисною

Коментарі

0 коментарів

Будь ласка, увійдіть, щоб залишити коментар.